Цінність життя людини та профілактика захворювань

2vartist  Професор Раджендра Пратап Гупта, автор, експерт з питань державної політики та доктор Рахул К. Гарг, лікар, що звернувся до консультанта з управління, вивчають нові рубежі для збереження цінності людського життя.
Усі сфери охорони здоров’я — і приватний, і державний сектори зосереджуються на профілактиці хвороб. Державний сектор (уряд) хоче більше інвестувати в програми профілактики, а приватний сектор має на меті побудувати прибутковий бізнес навколо цього. Але навіть попри те, що поки їм обом не вдалося досягти своєї мети — боротьба за успіх  все ж продовжується. Для подальшого проведення дискусій і визначення конкретного напрямку були б корисними дві сфери: по-перше, яка вигода від інвестицій у профілактику і чи можна кількісно оцінити її з точки зору рентабельності інвестицій (RoI)? По-друге, чи сучасна модель інвазивних діагностичних тестів та профілактична модель, орієнтована на лікаря — це правильний шлях чи нам потрібно змінити підхід. 
Ця стаття розглядає профілактичну допомогу з таких позицій та дає рекомендації щодо того, чи має профілактична допомога сенс і якщо так, то яка нинішня цінність профілактики та як можна описати шлях до успішної профілактики.
 
Коефіцієнт витрат
  Ми не можемо присвоїти будь-яку цінність вартості профілактики, якщо не визначимо витрати на утримання людей з обмеженими можливостями або не оцінимо роль здорової людини. Чому ми намагаємося запобігти? Це складне питання, але існують різні методи та шляхи, за допомогою яких ми можемо розрахувати вартість життя людини або вартість здоров’я людини порівняно з втраченою грошовою вартістю, коли хтось захворіє або отримає інвалідність і не зможе виконувати звичайні обов'язки.
 
Вартість (цінність) життя людини
  У 1976 році доктор Гарольд Дж. Моровіц, біофізик Єльського університету, підрахував, що людський організм коштує від 97 центів до 6 трильйонів доларів залежно від методології оцінки вартості. Тіло людини складається з 70 відсотків води, найціннішої речовини, відповідальної за життя на землі. Решта 30 відсотків — це вуглець, азот, водень, кисень та ще близько 100 інших елементів у мінімальних кількостях. Біохімічна цінність цих речовин у стихійній формі становить близько 150 доларів. Це звучить дуже скромно для людського організму. Середньостатистичний випускник американських чи європейських коледжів заробляє за своє життя до 3 мільйонів доларів. Чи означатиме це, що людське життя коштує декілька мільйонів доларів прямого доходу або ж відповідає вартості податків чи внеску ВВП в країну? Як оцінити вартість спадкоємності людської цивілізації? Чи будемо ми вважати це також номінальними витратами? Крім того, людина робить економічний внесок у суспільство та націю в різних нематеріальних формах, таких як поширення щастя та забезпечення системи підтримки для інших людей. 
 
Показники витрат по відношенню до різних параметрів
  Багаторазовий метааналіз 25-річних досліджень розраховував вартість статистичного життя (VSL) між 4 та 10 мільйонами доларів. Це значення, яке використовують страхові фірми, судові органи та роботодавці для обчислення грошової виплати у разі несвоєчасної втрати життя. Наприклад, роботодавці платять 2000 доларів США щорічно кожному з 5000 працівників, щоб застрахувати їх на 10 мільйонів доларів. Страховий провайдер оцінює ризик втрати менше 1 життя за рік. Але всі ці числа обертаються навколо економічної вигоди, яку може надати людина. У клінічному жаргоні всі органи людського організму —  кістковий мозок, нирки, рогівки очей, серце, печінка, легені —  коштують до 45 мільйонів доларів на чорному ринку для органів. Це вказує на те, що всі ми володіємо активом — своїм тілом. Ви можете встановити максимальне страхове покриття, яке можна отримати в Індії/США/ЄС, і це може бути справедливою ринковою вартістю на основі доходу.
  Доктор Гарольд Дж. Моровіц продемонстрував, що якби він інкубував людину з елементарних речовин, це коштувало б йому 6 трлн доларів, якщо говорити про зусилля та матеріальні ресурси, витрачені для цього. Гарольд був консультантом NASA і консультував їх з питань термодинаміки та економіки підтримки життєдіяльності людини на Марсі. Висновок його досліджень полягає в тому, що людський організм настільки ж цінний, наскільки ви оцінюєте його. Слід враховувати, що цінність прямо пропорційна загальному очікуваному терміну життя в роках та якості кожного року життя. Краща якість означала б можливість жити вільно та без будь-якої захворюваності. Висновком його досліджень може бути те, що запобігання захворювань додає грошову цінність найціннішому активу, який ми всі маємо — людському організму. На цьому етапі ми погоджуємося з думкою, що профілактика захворювань —  це фінансово та клінічно розумна практика.
   Кому належить актив людського тіла і хто отримує користь від його дій? Відповідь на це питання — це також відповідь на інше запитання: Хто повинен вкладати гроші у запобігання захворювань людського організму?
  Активом, в принципі, володіє людина, що живе у тілі. Індивід використовує можливості цього активу для виконання завдань, заробітку на проживання та дослідження життя. На додаток до цього сім'я індивіда також отримує переваги від таких видів діяльності, як приготування їжі, забезпечення фізичної безпеки, спілкування, а в деяких випадках отримує і гроші, що надаються завдяки кваліфікованому використанню активу під час обговорення. Якщо людина працює в організації, роботодавець отримує користь від діяльності ідеально здорового людського організму. Наша соціальна екосистема, включно з суспільством, урядами, культурою та навколишнім середовищем, прямо чи опосередковано отримує користь від вчинків людини протягом її життя. Усі ці сторони, включно з особою, сім'єю, роботодавцями, урядом та суспільством, мають прямий інтерес до фізичного, психічного, соціального та духовного добробуту активу людського тіла. Задля справедливості, варто сказати, що кожен бенефіціар повинен відповідати за здоров'я та добробут активу. В інтересах кожної із зацікавлених сторін підтримувати кожну людину максимально здоровою та вкладати зусилля для продовження тривалості життя.
Розподілити власний капітал у розмірі 6 трильйонів доларів між різними зацікавленими сторонами може бути важко. Але можливо визначити роль, яку кожна із зацікавлених сторін відіграє у запобіганні знецінення активу. Що стосується людського організму, то хронічне захворювання, що впливає на спосіб життя та продуктивність, є по суті зносом активу. Проведення часу в лікарні на операції або з будь-якої іншої серйозної причини —  час простою, що порушує продуктивність активу. Порівняння священного людського тіла, яке вважається храмом у багатьох культурах, з бухгалтерським жаргоном видається дуже нерозумним і байдужим. Однак, раціональніше ставлення до активу могло б ефективно поставити крапку в цьому питанні. Справа в тому, що якщо про людський організм не піклуватися, він знецінюється до такого рівня, коли хронічні захворювання завдають шкоди життєвому досвіду.
  Знос з часом чи оцінка із досвідом? Вартість людей може залежати від їхнього віку, більший вік означає більшу цінність на відміну від товарів тривалого вжитку чи побутової техніки! Людина є вагомим активом, оскільки доросла людина з засвоєними навичками стає все більш цінною для суспільства. Цінність відповідає амплітуді досвіду та мудрості.
 
  Скільки потрібно витрачати на профілактику захворювань щодня та протягом усього життя? Ми повинні пам’ятати, що з часом людський організм загине. Мета профілактики — зберегти організм у стані без захворювань, поки він сам не помре у старості. Відповідь на те, скільки потрібно витрачати починається з того, хто повинен витрачати час, гроші та зусилля, щоб підтримувати тіло у формі. Особа, що живе у тілі, має найвищий рівень контролю та повноважень щодо активу. Фізична особа володіє мажоритарними частками цього активу. У той час, як інші сторони в тій чи іншій мірі є другорядними акціонерами (зацікавленими сторонами). Кожна із зацікавлених сторін є впливовим фактором та бенефіціаром у підтримці здорового активу. Сім'я навчає індивіда хорошим звичкам, гігієні та показує користь фізичних вправ. Сім'я забезпечує основу збалансованого харчування та духовного самопочуття. Суспільство та уряд забезпечують більш широку інфраструктуру, яка передбачає медичну освіту, загальнодоступні оздоровчі програми та попередження епідемій. Роботодавці зацікавлені в підтримці продуктивності за допомогою психічного благополуччя, надають страховку для належного лікування та повернення до роботи. Щоб зберегти здоров'я працівників, роботодавці забезпечують членство в тренажерному залі та студіях йоги, розширену охорону здоров’я, створюють позитивне робоче середовище та надають консультаційну підтримку. Страхові компанії розвивають власну роль у підтримці здоров’я своїх клієнтів. Страхові компанії почали винагороджувати фізичних осіб та роботодавців за хорошу поведінку, що призводить до здорового результату. Усі вищезазначені зусилля будуються на інстинкті людини вести здоровий спосіб життя.
 
Вартість життя проти вартості несвоєчасної смерті? DALY та невихід на роботу
  Заключне запитання — скільки ресурсів буде достатньо вкласти у актив, що зацікавив? Економісти дійшли висновку, що якщо хтось рік живе з інвалідністю, це може мати фінансові наслідки для особи та зацікавлених сторін. Не тільки людина втрачає потенціал заробітку, але також є додаткові витрати на медичне лікування. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), один рік життя з урахуванням інвалідності (DALY) — це один втрачений рік здорового життя. Якщо стратегія профілактики може відкласти інсульт на 10 років, 10 DALY зберігаються. Окрім грошової вартості заощаджених DALY, 10 років забезпечують нам час для кращого медичного управління інсультом. Виходячи з методу розрахунку та соціально-економічних умов, 1 DALY для особи може коштувати 5000 доларів США або 1 мільйон доларів США або будь-яку іншу суму. Згідно з дослідженням ВООЗ «Глобальний тягар хвороб», респіраторні інфекції спричиняють втрату 95 мільйонів DALY в рік, депресія забирає 65 мільйонів DALY, серцеві захворювання — 63 мільйони DALY, а ВІЛ — 59 мільйонів DALY. Додавання та множення цих чисел на економічну цінність 1 DALY свідчить про те, що ми втрачаємо більше грошей на запобігання причин інвалідності, ніж колективний ВВП усього світу.
 Центр контролю та профілактики захворювань припускає, що попередження захворювань за допомогою вакцинації повертає суспільству 10 доларів за кожен витрачений долар. Метааналіз 22 досліджень показує, що роботодавці отримують 3,27 доларів продуктивності праці за кожен долар, витрачений на оздоровчі програми на робочому місці. Компанія IBM економить 130 мільйонів доларів (при цьому RoI становить 200 відсотків) на страхових внесках та інших витратах завдяки своїм флагманським програмам охорони здоров'я та оздоровлення. За даними Американської асоціації боротьби з діабетом, для профілактики діабету протягом 10 років життя з коригуванням якості (QALY) потрібно 700 доларів на рік. Це економить 12 878 доларів за QALY, якщо говорити про медикаментозне лікування та профілактику ускладнень. Збільшення фізичної активності на 2,5 години на тиждень знижує ризик розвитку діабету на 58 %. Кожна людина може заощадити на медичних витратах 100 доларів на рік, перевіряючи вагу та артеріальний тиск. Інститут Мілкена припускає, що суспільство може заощадити 1 трлн доларів щорічно, якщо звертатиме увагу на превентивні заходи. Усі ці дослідження та дані роблять висновок про економічну користь профілактики захворювань.
  Кожна зацікавлена сторона хоче зберегти здоров’я недоторканим для кожного людського організму на цій планеті. Найбільший інтерес полягає у вкладі зусиль у сучасних дітей, щоб заохотити їх вести здоровий спосіб життя. Це забезпечило б найбільший дохід від інвестицій у найближчі десятиліття для всього суспільства. Незалежно від того, хто витрачає ресурси і на чиє здоров'я, позитивний побічний ефект буде корисним для усіх зацікавлених сторін. Консенсус полягає у визначенні ролі профілактики захворювань для кожного із зацікавлених сторін. Індивід повинен бути вмотивованим вести здоровий спосіб життя. Сім'я, суспільство та уряд забезпечує належну екосистему, щоб допомогти людям та корпораціям працювати над спільною метою профілактики захворювань. Муніципальні планувальники повинні робити акцент на доступі до фітнес-залів для всіх мешканців. Страхові компанії та роботодавці повинні винагороджувати позитивну поведінку. Дотримуючись таких рекомендацій, багато коштів буде заощаджено, а також зароблено. 
 
1vartistАналіз витрат і вигод (економічна цінність) збереження здоров’я людей: прогули на роботі, економічний внесок та продуктивність праці
  Охорона хвороб (Sickcare) — це негативні долари, профілактика — позитивні долари, такі дані демонструє RoI. У будь-яких системах охорони здоров’я 5 відсотків пацієнтів у найважчому стані споживають понад половину ресурсів охорони здоров’я. Якщо люди залишаться здоровими та зменшать навантаження на системи охорони здоров’я, якість допомоги також підвищиться. Відсутність правильної профілактичної діяльності коштує світу у 2-3 рази більше за суму світового річного ВВП. За даними Центрів контролю та профілактики захворювань, американські щорічні витрати на охорону здоров’я становлять 3 трлн доларів на управління хронічними та психічними станами. Втрата продуктивності в цих умовах коштує ще 2 трлн доларів американській економіці щорічно. Спільний звіт Всесвітнього економічного форуму та Гарвардського університету підрахував, що економічний тягар неінфекційних захворювань, що піддаються профілактиці, протягом наступних двох десятиліть становитиме понад 47 трильйонів доларів (у всьому світі). Якщо з'єднати всі ці показники, то можна очікувати, що значна частина профілактичних заходів, заснованих на “рентабельності інвестицій”, буде становити щонайменше 20% з потенціалом зростання до 200%. Це має стати основним правилом витрат на профілактику. Почніть інвестувати в програми, що пропагують правильні харчові звички, відмову від куріння, достатню кількість сну, регулярні фізичні навантаження, щорічний медичний огляд після 40 років, вакцинацію та профілактику інфекційних захворювань, таких як СНІД та туберкульоз.
  Такі практики породжують позитивний цикл зворотного зв'язку між економікою, здоров'ям індивіда та системами охорони здоров'я. Оскільки уряди, роботодавці та страхові компанії є більш обізнаними установами порівняно з окремими людьми та сім'ями, то вони мають займатися розповсюдженням оздоровчої грамотності серед широких мас. Незважаючи на те, що людина в кінцевому підсумку прагне до поліпшення свого здоров'я, ключовим елементом є позитивний і орієнтований на права вплив з боку інституційних бенефіціарів. Все, що потрібно, — ідеальне поєднання політики щодо охорони здоров'я та оздоровлення, стимулів на робочому місці, просвітництва у суспільстві та сили волі жити та вмирати здоровими.
 
Нові рубежі для збереження цінності людського життя
  Мало хто дотримується принципів здорового способу життя, хоч це не є таємницею. Харчуйтеся здорово, лягайте спати рано, достатньо спіть, займайтеся належними фізичними вправами, дихайте свіжим повітрям і підтримуйте психічне здоров’я —  це деякі приклади таких принципів. Смертним людям потрібен поштовх у правильному напрямку, щоб слідувати звичкам, які максимально покращують результат життя. Зацікавлені сторони такі, як уряди, роботодавці та громади, завжди шукають доступні рішення, які б сприяли здоровому способу життя. Технологія — це один з інструментів, він доступний і розвивається, щоб експоненціально підвищити свою актуальність у оздоровчому просторі. Існують мобільні додатки, які допомагають людям вчасно пити воду, вчасно лягати спати, допомагають рано прокидатися, покращуючи дотримання розпорядку і допомагають скласти план збалансованого харчування.
  Деякі з цих втручань можуть здатися надмірними, але це  частина процесу вдосконалення. Такі пристрої, як смарт-годинник, монітори життєдіяльності, датчики активності тощо — все це каталізатори, що допомагають людям максимізувати цінність їхнього життя. Фінансові вигоди та здоровий глузд доводять, що варто інвестувати у технології, які допоможуть людям жити здоровіше, довше і робити більше за все своє життя. Правильна медична освіта, що працює з інструментами для хорошого життя та підтримується відповідною інфраструктурою, є ключовою умовою для будь-якої нації, щоб розблокувати власний демографічний дивіденд.
 

Джерело Express Healthcare

Copyright © Age Free 2021 Все права защищены