Дослідження показує, що здоровий спосіб життя може знизити ризик деменції

doslid    Нове дослідження виявило, що ризик розвитку деменції можна значно зменшити, якщо вести здоровий спосіб життя —  вживати менше алкоголю, мінімізувати травми голови та знизити  забрудненість повітря.
 Доктор Кеннет Роквуд, професор кафедри медицини університету Далхауз, спеціалізується на геріатрії, синдромі старечої астенії та деменції. Він є членом Комісії Ланцета з питань профілактики деменції, втручання та лікування, до якої входять 28 міжнародних експертів у цій галузі.
  Роквуд, який вивчав деменцію з 1979 року, заявив, що більше немає ранніх проявів хвороби, яким би не можна було запобігти.
  “Так, у багатьох людей є генетична схильність”, — сказав процесор, додавши, що ступінь цього ризику змінюється. “Але ми також знаємо, що є дуже багато людей, у яких розвивається деменція наприкінці життя,  і які, очевидно, не мають генетичної схильності до хвороби, тому вони хворіють з інших причин. А інші причини деменції включають низку факторів і ми реально можемо допомогти”.
  Серед прикладів таких факторів— високий артеріальний тиск, цукровий діабет, недостатня кількість фізичних навантажень і сидячий спосіб життя. 
Комісія Ланцета, яка проводить засідання з 2016 року, склала звіт з дев'ятьма факторами ризику за 2017 рік. Серед них — низький рівень освіти, гіпертонія, порушення слуху, паління, ожиріння, депресія, фізична бездіяльність, діабет та низький рівень соціальних контактів.
  Цього року було визначено ще три фактори ризику: надмірне вживання алкоголю, травми мозку та забруднення повітря, згідно зі статтею, яку можна знайти онлайн за цим посиланням.
  Хоч на кожен з цих 12 факторів ризику припадає невеликий відсоток, але разом вони представляють близько 40 відсотків причин виникнення деменції.
  “Те, що ми там знайшли, дещо схоже —  рідко причиною стає одна річ, частіше, це ціла купа факторів, які накопичуються, коли люди старіють”, — сказав Роквуд. “Ви не можете запобігти старінню, але можете запобігти вираженню найгірших рис старіння”.
За словами Кеннета Роквуда, дослідження показали, що мозок деяких людей, обстежений під мікроскопами під час розтину після їх смерті, показав, що у них були виявлені анормальні протеїни мозку, які є ознаками хвороби Альцгеймера. Проте ці люди не страждали деменцією. Аналогічно, деякі люди, що хворіли деменцією, мали лише невелику кількість таких анормальних білків.
  Різниця полягала у рівні фізичних навантажень людей.
 “У них є синдром старечої астенії”, — сказав Роквуд про останню групу. “Вони не просто трохи ослаблені, вони дуже кволі”.
 “Таким чином, у нас зараз є значна частина роботи, яка показує, що ступінь синдрому старечої астенії збільшує ризик того, що ви не тільки отримаєте аномальні протеїни, але і те, що ці аномальні протеїни будуть виражатися у вас, як клінічна деменція”.
  “Потенційно можна запобігати”
  У цьому дослідженні він хоче виділити чотири основні моменти.
  “Перший момент — нам потрібно подивитися на деменцію у новому світлі, і це нове світло — те, що деменції потенційно можна запобігти”, — сказав він.
  “Друге, що я хочу зазначити, це те, що шлях до профілактики деменції — це здоровий спосіб життя — все те, що ми використовуємо для запобігання інсульту, наприклад, контроль за рівнем артеріального тиску, фізичні вправи та правильне харчування, уникнення надмірної ваги та контроль за діабетом, якщо він є, та інші подібні речі. Стежити за кількістю алкоголю і бути обережними — одягати ремінь безпеки, чи шолом, коли їдете на велосипеді. Ось такі поради”.
  По-третє, з суспільної точки зору, такі речі, як навчання в ранньому дитинстві, є “надзвичайно потужними інструментами протягом усього життєвого шляху”. Існує зв'язок між хорошою ранньою освітою та розвитком деменції в подальшому житті, сказав професор.
  “Четверте, що я хочу сказати, це те, що ми повинні розуміти наші очікування. Попереджена деменція не завжди буде такою самою, як відсутність когнітивних порушень. Попереджена деменція, ймовірно, є проміжним станом між порушенням пам’яті, деяким порушенням здатності до багатозадачності та повною деменцією. Отже, на відміну від нормальної когнітивної функції, вона просто буде протікати у менш важкій формі, і, сподіваємось, буде повільніше прогресувати або стане менш невблаганно прогресуючою формою когнітивних порушень. Отже, значна частина програми досліджень, яку ми зараз маємо, намагається дати відповідь на таке запитання — який це буде мати вигляд на нашу думку”.
  Доктор Роквуд сказав, що ніколи не пізно і не зарано починати вести здоровий спосіб життя.
  Це стане ще більш важливим у наступному році, коли покоління бебі-бумерів почне досягати 75 років, сказав дослідник. Він сподівається, що люди зможуть побачити позитивні та негативні приклади, які мотивуватимуть їх робити здоровий спосіб життя пріоритетним завданням не лише для кожного окремо, але й для всього суспільства.
“Суспільство, яке налаштоване на вік, — це дуже хороше суспільство, аби жити в ньому”. Ми повинні почати думати про такі речі, як велосипедні доріжки та міський простір, парки абсолютно по-новому. Ми повинні бачити їх не просто як те, що “приємно мати”, але як те, що ми “повинні мати” зі старінням населення”.
 
Джерело The Chronicle Herald
Copyright © Age Free 2021 Все права защищены