Як зміцнити вашу імунну систему

Корисні способи зміцнення імунної системи та боротьби з хворобами

cure for common cold header 752x401  Як можна покращити свою імунну систему? В цілому ваша імунна система виконує важливу роботу — захищає вас від мікроорганізмів, що викликають захворювання. Але іноді не все вдається: збудник успішно вторгається в організм і викликає хворобу. Чи можливо втрутитися в цей процес і зміцнити вашу імунну систему? Можливо, покращити свій раціон харчування? Чи приймати певні вітаміни або рослинні препарати? Чи змінити спосіб життя в надії створити майже ідеальну імунну відповідь?

Що ви можете зробити для зміцнення імунної системи?

  Так, ідея покращити свій імунітет може здатися привабливою, але є кілька причин, чому цього складно досягти. Імунна система  — це складно організована схема, а не єдине ціле. Для того, щоб добре функціонувати, їй потрібен баланс і гармонія. Дослідники поки не знають багато чого про особливості та взаємопов'язаність імунної відповіді. Адже наразі не існує жодних науково доведених прямих зв’язків між способом життя та посиленою імунною функцією.

  Але це не означає, що вплив способу життя на імунну систему не інтригує і його не слід вивчати. Науковці досліджують вплив харчування, фізичних вправ, віку, психологічних стресів та інших факторів на імунну відповідь як у тварин, так і у людей. Тим часом можна почати із загальних стратегій здорового способу життя — бо це хороший старт для зміцнення імунної системи. 

ImmunityІмунітет у дії

Здорова імунна система може перемогти патогени, які вторглися в організм. Як показано на зображенні, дві бактерії, що викликають гонорею, виявилися чужорідними великому фагоциту, який називається нейтрофілом, що дало йому сигнал поглинути і знищити їх (див. стрілки).

 Здорові способи зміцнення імунної системи

  Ваша перша лінія захисту проти хвороб — вибір здорового способу життя. Дотримуйтеся загальних рекомендацій щодо здоров'я — це найкраще, що ви можете зробити, аби природньо підтримувати вашу імунну систему міцною та здоровою. Кожна частина вашого тіла, включно з імунною системою, краще функціонує, коли захищена від шкідливих впливів навколишнього середовища і підкріплена такими порадами щодо здорового способу життя:

Зміцніть імунітет здоровим способом

  На багатьох товарах на полицях магазинів вказано, що вони покращують або підтримують імунітет. Але концепція покращення імунітету насправді має мало сенсу з наукової точки зору. Насправді збільшення кількості клітин у вашому тілі — імунних чи інших — це не обов’язково добре. Наприклад, спортсмени, які займаються "допінгом крові" — введенням крові у свій організм для збільшення кількості кров'яних клітин і підвищення їхньої працездатності —  можуть отримати ризик інсульту від таких маніпуляцій.

  Особливо складно активізувати клітини вашої імунної системи, оскільки в ній існує так багато різних клітин, які реагують на різних мікробів різними способами.  Кількість яких клітини слід збільшити та на скільки? Поки що вчені не знають відповіді. Відомо, що організм постійно виробляє імунні клітини. Безумовно, він виробляє набагато більше лімфоцитів, ніж може використати. Зайві клітини видаляються природним процесом загибелі клітин, який називається апоптоз — деякі клітини видаляються ще до того, як почнуть діяти, деякі після успішної боротьби з патогенами. Ніхто не знає, скільки клітин або яка найкраща їхня суміш потрібна нашій імунній системі, щоб вона функціонувала на оптимальному рівні.

Імунна система та вік

  З віком наша здатність до імунної відповіді знижується, що, в свою чергу, сприяє збільшенню кількості інфекцій та ймовірності розвитку раку. Зі збільшенням тривалості життя в розвинених країнах збільшується і частота виникнення вікових захворювань.

  Хоча деякі люди старіють і залишаються здоровими, висновок багатьох досліджень полягає в тому, що порівняно з молодшими людьми, люди похилого віку мають більше шансів захворіти на інфекційні захворювання і, що ще важливіше, більше шансів померти від них. Респіраторні інфекції, грип, вірус COVID-19 та особливо пневмонія є вагомими причинами смерті людей старше 65 років у всьому світі.

  Ніхто точно не знає, чому це відбувається, але деякі вчені зауважують, що такий підвищений ризик співвідноситься зі зменшенням Т-клітин. Можливо, це відбувається через атрофію тимуса з віком і виробленням меншої кількості Т-клітин для боротьби з інфекцією. Або ж це пояснюється зниженням функції тимуса чи зменшенням кількості Т-клітин, або ж існують інші зміни, що впливають на це — поки не до кінця зрозуміло. Інших дослідників цікавить, чи стає кістковий мозок менш ефективним при виробленні стовбурових клітин, що породжують клітини імунної системи.

  Реакція літніх людей на вакцини продемонструвала зниження імунної відповіді на інфекції. Наприклад, дослідження вакцин проти грипу показали, що для людей старше 65 років вакцина є менш ефективною порівняно зі здоровими дітьми (старше 2 років). Але, незважаючи на таке зниження ефективності, вакцинація проти грипу та пневмококу все ж значно знизила показники хвороби та смерті у літніх людей порівняно з відсутністю вакцинації.

  Схоже, зв’язок між харчуванням та імунітетом у літніх людей існує. Форма неправильного харчування, яка напрочуд поширена навіть у заможних країнах, відома як "дефіцит поживних мікроелементів". Дефіцит поживних мікроелементів, при якому людині бракує деяких необхідних вітамінів і мікроелементів, які можна отримати з раціону харчування, може спостерігатися у літніх людей. Люди похилого віку, як правило, їдять менше і мають менш різноманітне харчування. Є одне важливе запитання — чи можуть дієтичні добавки допомогти літнім людям підтримувати більш здорову імунну систему. Люди похилого віку повинні обговорити його зі своїм лікарем.

Харчування і ваша імунна система

  Як і будь-яка бойова сила, “армія” імунної системи не воює голодною.  Здоровим “воїнам” імунної системи потрібно хороше та регулярне харчування. Вчені давно зрозуміли, що люди, які живуть у бідності та недоїдають, є більш вразливими до інфекційних захворювань. Однак, чи обумовлена підвищена частота захворювання впливом недоїдання на імунну систему, невідомо. Досі існує порівняно мало досліджень впливу харчування на імунну систему людини.

  Є деякі дані про те, що різні дефіцити мікроелементів — наприклад, дефіцит цинку, селену, заліза, міді, фолієвої кислоти та вітамінів А, В6, С та Е — змінюють імунні реакції тварин, що можна виміряти у пробірці. Однак вплив цих змін імунної системи на здоров'я тварин є менш очевидним, а вплив подібних дефіцитів на імунну відповідь людини досі не вивчений.

  Отже, що ми можемо зробити? Якщо ви підозрюєте, що ваше харчування не містить всіх потрібних мікроелементів — можливо, вам не подобаються овочі — прийом щоденних полівітамінних та мінеральних добавок може принести користь для здоров’я. Проте це не буде мати будь-якого корисного впливу на імунну систему. Прийом мегадоз одного вітаміну не допоможе. Більше — не обов’язково краще.

Зміцнити імунітет за допомогою трав і добавок?

  Зайдіть у магазин, і там ви знайдете пляшки з таблетками та рослинними препаратами, які стверджують, що "підтримують імунітет" або іншим чином зміцнюють здоров'я вашої імунної системи. Хоча було виявлено, що деякі препарати можуть змінювати компоненти імунної функції, поки що немає доказів того, що вони насправді зміцнюють імунітет настільки, що ви отримуєте кращий захист від інфекцій та хвороб. Поки дуже складно продемонструвати, що рослинні препарати — чи будь-які інші речовини — можуть покращити імунітет. Вчені, наприклад, не знають, чи рослини, які підвищує рівень антитіл у крові, насправді мають якийсь корисний вплив на загальний імунітет. 

Стрес та імунна функція

  Сучасна медицина оцінила тісний зв’язок розуму і тіла. Широкий спектр захворювань, включно з розладами шлунку, кропив’янкою та навіть серцевими захворюваннями, пов'язані з наслідками емоційного стресу. Незважаючи на всі виклики, вчені активно вивчають зв’язок між стресом та імунною функцією.

  З одного боку, стресу важко дати визначення. Те, що може здатися стресовою ситуацією для однієї людини, не буде такою для іншої. Коли люди піддаються ситуаціям, які вони вважають стресовими, важко виміряти, який рівень стресу вони відчувають. Також вченим важко дізнатися, чи суб'єктивне враження людини від кількості стресу можна вважати достатньо точним. Дослідники можуть виміряти лише ті показники, що відображають рівень стресу, наприклад, кількість ударів серця щохвилини. Проте ці показники можуть бути пов’язані не тільки з рівнем стресу, а й з іншими факторами.

  Більшість вчених, що вивчають взаємозв'язок стресу та імунної функції, не вивчають раптових, короткочасних факторів стресу; скоріше, вони намагаються вивчити більш постійні та часті стресові ситуації, відомі як хронічний стрес. Наприклад, викликаний стосунками з сім’єю, друзями та колегами, або ж постійними намаганнями добре виконувати свою роботу. Деякі вчені досліджують, чи впливає постійний стрес на імунну систему.

  Але важко виконати те, що вчені називають «контрольованими експериментами» на людях. У контрольованому експерименті вчений може змінити один і лише один фактор, наприклад, кількість певної хімічної речовини, а потім виміряти вплив цієї зміни на якесь інше вимірюване явище, наприклад кількість антитіл, що продукуються певним типом клітин імунної системи, коли вона піддається впливу хімічної речовини. У живій істоті, особливо в людині, такий контроль просто неможливий, оскільки з твариною чи людиною відбувається надто багато інших процесів під час проведення вимірювань.

  Незважаючи на ці неминучі труднощі у вимірюванні зв’язку стресу з імунітетом, вченим таки вдається досягати прогресу.

Чи може застуда послабити імунну систему?

  Майже кожна мама коли-небудь казала це: "Вдягни куртку, бо застудишся!" Чи права вона? Можливо ні, адже вплив помірних холодних температур не збільшує вашу сприйнятливість до інфекції. Є дві причини, чому зима —  "сезон холоду та грипу". Взимку люди проводять більше часу в приміщенні, тісніше контактують з іншими людьми, що можуть передати свої мікроби. Також вірус грипу довше перебуває у повітрі, коли воно холодне і менш вологе.

  Але дослідники так само проявляють інтерес у цьому питанні у різних групах населення. Результати деяких експериментів з мишами доводять, що вплив холоду може знизити здатність впоратися з інфекцією. А як же люди? Вчені занурили людей у холодну воду та змусили інших перебувати оголеними при низькій температурі. Вони вивчали людей, які проживали в Антарктиді, та тих, хто був у експедиціях у Канадських скелястих горах. Результати виявилися неоднозначними. Наприклад, дослідники задокументували збільшення захворювань верхніх дихальних шляхів у лижників, які енергійно тренуються на морозі, але чи виникли ці інфекції через холод чи спричинені іншими факторами, такими як інтенсивні фізичні вправи або сухість повітря, — невідомо.

  Група канадських вчених, що переглянула сотні медичних досліджень на цю тему та провела деякі власні дослідження, приходить до висновку, що не потрібно турбуватися про помірний вплив холоду — це не має згубного впливу на імунну систему людини. Чи повинні ми одягатися тепліше, коли надворі холодно? Відповідь — "так", якщо вам незручно, або якщо ви збираєтеся перебувати на свіжому повітрі протягом тривалого періоду, коли ризиковано отримати обмороження та переохолодження. Але не варто турбуватися про свій імунітет.

Фізичні вправи — це добре чи погано для імунітету?

  Регулярні заняття спортом — це основа здорового життя. Вони покращують серцево-судинне здоров'я, знижують артеріальний тиск, допомагають контролювати масу тіла, захищають від різних захворювань. Але чи допомагають вони природно зміцнити імунну систему та зберегти її здоровою? Так само, як і здорове харчування, фізичні вправи можуть сприяти загальному хорошому рівню здоров’я, а, отже – здоровій імунній системі. Фізичні вправи також можуть сприяти підвищенню якості кровообігу, що дозволяє клітинам і речовинам імунної системи вільно переміщатися по тілу і ефективно виконувати свою роботу.

Джерело Harvard Health Publishing

Copyright © Age Free 2020 Все права защищены